29 червня 2009 року — Голова Верховної Ради України В.М.Литвин прибув з офіційним візитом до Республіки Білорусь

По приїзду до Мінська керівник парламенту України і очолювана ним парламентська делегація поклали вінок і квіти до «Вічного вогню» на площі Перемоги.

В рамках офіційного візиту відбулася зустріч Голови Верховної Ради України з Головою Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь Борисом Батурою.

На початку зустрічі керівник українського парламенту  наголосив, що «співпраця на рівні парламентів повинна мати завершений характер». «Ми не можемо не зустрічатися, бо процеси, які відбуваються у світі і європі, підштовхують до того, аби ми зрозуміли значимість один одного з тим, щоб вийти з кризи і не заблукати в цих процесах», —  сказав В.Литвин. Він також підкреслив важливість координації зусиль, спрямованих на подолання кризи. «Спільні підходи та їх реалізація — це те, що необхідно нашим країнам», — заявив він.

В свою чергу, Голова Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь Б.Батура відзначив, що між парламентами двох країн складаються добрі стосунки: «Є взаєморозуміння в політичній сфері, і це підтверджують зустрічі на найвищому рівні, які відбуваються останнім часом». На думку Б.Батури, цю взаємодію можна охарактеризувати позитивно — «як спроможність на поглиблення співпраці і зміцнення дружніх стосунків».

В ході зустрічі Сторони обговорили стан міжпарламентської співпраці, перспективи розвитку двосторонніх торгово-економічних зв´язків та інші питання, які становлять взаємний інтерес.

Голова Верховної Ради України В.Литвин висловлюється за необхідність завершення процедури оформлення кордонів, зокрема, між Україною та Республікою Білорусь. Про це керівник українського парламенту сказав, спілкуючись з журналістами після зустрічі з Головою Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь Б.Батурою.

«Це питання ми не могли обійти, — зазначив В.Литвин. — Під питання оформлення кордонів треба підвести належну правову і практичну базу, адже кожний четвертий кілометр українського кордону спільний з Білоруссю». «Я хочу, аби ми чим скоріше вийшли на фінішну пряму у цьому питанні», — підкреслив В.Литвин.

На його переконання, невирішення згаданого питання «затримує розв´язання інших, не менш важливих проблем і питань як в Україні, так і в Білорусі». При цьому керівник українського парламенту нагадав, що Договір про демаркацію українсько-білоруського кордону був ратифікований Верховною Радою у 1997 році, в білоруському парламенті ж відповідний документ і досі не ратифікований.

Зі свого боку, Голова Ради Республіки Національних зборів Республіки Білорусь запевнив, що відповідні документи для вирішення цього питання будуть ухвалені найближчим часом.

Б.Батура також зазначив, що однією з ключових тем під час сьогоднішньої зустрічі було питання щодо зняття бар´єрів у торгівельній сфері. При цьому зазначалося, що нині спостерігається значне скорочення обсягів товарообігу між обома державами, який у минулому році  становив близько 4.9 млрд дол.  У зв´язку з цим керівники парламентів України та Республіки Білорусь наголосили на необхідності докласти спільних зусиль для подолання подібних негативних явищ.

Зокрема, Голова Верховної Ради України заявив, що Верховна Рада України зробить все необхідне для зняття обмежень у торгово-економічних відносинах між Україною і Республікою Білорусь. У зв´язку з цим В.Литвин має намір звернутися до Уряду із проханням підготувати відповідні документи.  «Все, що роблять наші парламенти, вся співпраця спрямована на те, щоб з найменшими втратами пройти фінансово-економічну кризу», — наголосив він.

Учасники зустрічі були одностайні в тому, що важливим інструментом збільшення двостороннього товарообігу є Міжурядова Білорусько-Українська комісія з питань торгово-економічної співпраці, та підтримали рішення щодо включення до складу цієї Комісії представників парламентів обох країн.

В.Литвин наполягає на необхідності більш системних стосунків між Україною і Республікою Білорусь, зокрема, на рівні парламентів обох країн. Про це він заявив під час зустрічі з Головою Палати представників Національних зборів Республіки Білорусь Володимиром Андрейченком в ході офіційного візиту до Республіки Білорусь 29 червня 2009 року.

«Потрібно, щоб Міжпарламентська Українсько-Білоруська комісія збиралась не раз на два роки, а хоча б раз на квартал», — зазначив керівник українського парламенту. На його переконання, «для більш ефективної її роботи потрібно сформувати порядок денний нашої співпраці». «Це допоможе систематизувати спільну роботу, що забезпечить більш вагомий результат нашому співробітництву», — підкреслив він.

В ході зустрічі Сторони обговорили низку питань щодо поглиблення торгівельно-економічних взаємин, співпраці в галузі енергетики, прикордонного співробітництва та використання транзитних можливостей обох країн.

Крім того, значну увагу було приділено питанню взаємної підтримки діяльності України та Республіки Білорусь в міжнародних парламентських інституціях, таких як МПА СНГ, ПАРЄ, ПА ОБСЄ. Зокрема, торкаючись питання взаємовідносин Республіки Білорусь та Ради Європи, В.Литвин зазначив: «Білорусь не може бути поза Радою Європи». «Це та проблема, яка не підлягає обговоренню», — підкреслив він.

Учасники зустрічі також обговорили проблему щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та відновлення територій, які від неї постраждали. В цьому контексті була висловлена думка щодо залучення міжнародного співтовариства до створення дослідницького полігону на забруднених територіях для вивчення всього комплексу проблем, пов´язаних з наслідками техногенних катастроф.

Торкаючись питання необхідності спрощення та прискорення перетину українсько-білоруського кордону громадянами обох країн, В.Андрейченко акцентував увагу на терміновості вирішення цієї проблеми саме зараз, коли розпочався сезон відпочинку.

Зі свого боку, Голова Верховної Ради України запевнив, що поставить це питання перед Урядом країни.

Підсумовуючи зустріч з Головою Палати представників Національних зборів Республіки Білорусь, В.Литвин сказав: «Як я відчуваю і розумію, в нас немає політичних розбіжностей — це головне, це говорить про те, що результати нашого співробітництва як в гуманітарній, так і в економічній сферах має бути більш вагомим». «Ми ще не кінця усвідомили, наскільки можемо бути цікавими та корисними один одному. Верховна Рада України готова до поглиблення наших стосунків», — підкреслив він.

 

Джерело: Офіційний веб-сайт Верховної Ради України

12 червня 2009 року — Юлія Тимошенко зустрілася з Прем’єр-міністром Білорусі Сергієм Сидорським

Глава українського Уряду наголосила, що Україна надає великого значення співпраці з Білоруссю.

За словами Юлії Тимошенко, 2008 рік був рекордним за рівнем товарообігу між двома країнами, який у порівнянні з іншими роками зріс удвічі. Прем’єр-міністр України зазначила, що це дуже хороші результати. «Це говорить про винятковість наших можливостей», — підкреслила Юлія Тимошенко. Вона подякувала білоруській стороні за запропоновані механізми з відновлення високих показників товарообігу в умовах світової фінансової кризи, які базуються на спеціальних фінансових системах розрахунку.

Юлія Тимошенко зазначила, що під час зустрічі у форматі тет-а-тет сторони обговорили питання співробітництва в енергетичній сфері. Зокрема, за її словами, йшлося про освоєння в Україні додаткових потужностей з виробництва ядерної електроенергії, будівництва додаткових ліній електропередач.

Керівник Уряду підкреслила, що Україна зацікавлена якнайшвидше розпочати експорт електроенергії до Білорусі. Юлія Тимошенко дала Міністру палива та енергетики відповідне доручення з цього приводу. «Щоб контракт, підписаний Україною та Білоруссю, негайно вступив у дію, щоб можна було розпочати поставки одразу після вашого повернення до Білорусі», — зазначила вона.

Прем’єр-міністр також зауважила, що Україна зацікавлена у здійсненні разом з Білоруссю спільного експорту електроенергії до інших країн.

У свою чергу Прем’єр-міністр Білорусі Сергій Сидорський акцентував, що урядам двох країн вдалося призупинити процес падіння товарообігу. При цьому він відзначив, що Уряд України доклав чимало зусиль для зростання обсягів торгівлі між двома країнами за останні кілька місяців.

Джерело: Урядовий портал

Спикеры белорусского и украинского парламентов встретились в Минске

«Наши отношения построены на принципах взаимоуважения и взаимодоверия», — подчеркнул Андрейченко.

Он выразил надежду на то, что визит украинской парламентской делегации придаст «значительный и весомый импульс развитию двусторонних отношений». При этом Андрейченко отметил, что Беларусь является постоянным приверженцем развития отношений с Украиной. «Мы позитивно воспринимаем последние встречи на уровне глав государств и правительств», — сказал он.

Важной составляющей в двусторонних отношениях Андрейченко назвал межпарламентские связи. «Беларусь возлагает особую надежду на деятельность межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального собрания и Верховной рады», — заявил спикер.

Со своей стороны глава украинского парламента заявил, что «эффективная работа этой комиссии — в интересах каждого из государств».

Положительная динамика торгово-экономических отношений между странами сохранялась на протяжении шести лет. Товарооборот между Беларусью и Украиной увеличился в 7 раз: с 705,6 млн. долларов в 2003 году до 4,904 млн. долларов — в 2008-м. В то же время по итогам января—апреля 2009 года в сравнении с таким же периодом 2008-го товарооборот сократился на 53% и составил 774 млн. долларов.

 

 

Источник: Белорусские новости

«Киевская инициатива» углубит сотрудничество в рамках «Восточного партнерства»

"Мы провели сегодня трехстороннюю встречу, в рамках которой был обсужден ряд вопросов, в частности, о сотрудничестве в региональном разрезе, о взаимодействии в экономической и политической плоскостях, а также об углублении сотрудничества в рамках "Восточного партнерства", для чего был принят ряд решений. В частности, мы договорились о создании проекта, который будет носить название "Киевская инициатива", — сказала она.

Р.Богатырева сообщила, пишет "Interfax.by", что в рамках трехсторонней встречи было принято решение проинформировать глав правительств трех стран о ходе переговоров, а также рекомендовать премьер- министрам на уровне соответствующих министерств провести подобные встречи.

Стороны договорились направить в правительственные структуры своих стран все материалы по договоренностям, которые были достигнуты в рамках встречи, для дальнейшей доработки, для проведения соответствующих встреч на уровне правительств.

По словам Р.Богатыревой, первая встреча руководителей рабочих групп, которые также должны быть созданы по результатам встречи во вторник в Киеве, состоится уже в сентябре 2009 года. "А уже в октябре должна состояться встреча, на которой, мы надеемся, будут уже предложены реальные пути взаимодействия в рамках реализации программ "Восточного партнерства", — сказала она.

Источник:  БДГ Деловая газета